GAIS värvar Blessing Asumang från Örebro SK

GAIS har kommit överens med Örebro SK om en övergång och ett femårskontrakt för 19-årige yttern Blessing Asumang, inför säsongen 2026.

2025-09-02 17:00

GAIS

A-laget Herr

Senaste nytt

Huvudbild på nyhet

Blessing, med fullständigt namn Blessing Asumang Dankwah, kom till ÖSK inför 2025 på lån från Accra Lions i Ghana. Han är född 2006 och spelar företrädesvis som vänsterytter. 

I Örebro, som haft en tuff säsong, har han noterats för 1 assist på 15 matcher. 2024 blev det fem mål och två assist på 31 matcher i ghananska högstaligan.

Magnus Sköldmark, teknisk direktör, kommenterar:

– Vi är glada att kunna presentera Blessing Asumang Dankwah för alla gaisare. Han har spännande egenskaper som vi har identifierat. Det kommer säkert att behövas lite tid för honom att acklimatisera sig i vår miljö, som för de flesta spelare som kommer till oss. Vi ser en stark potential i honom! Att han redan spelar i svensk fotboll är så klart en fördel.

Kontraktet är skrivet på fem år, och Blessing kommer att spela klart säsongen 2025 i Örebro.

Välkommen till GAIS, hur känns det att vara här?

– Tack, det känns jättebra! Jag har hittills varit ett halvår i ÖSK men det känns bra att göra den här flytten efter säsongen. Det här är mitt första år som fotbollsspelare i Europa och det känns fantastiskt att få chansen i ett allsvenskt lag. Det måste betyda att jag gjort något bra!

Hur mycket vet du om klubben sedan tidigare?

– Inte mycket alls, om jag ska vara helt ärlig!

Vill du beskriva dina styrkor?

– Jag är väldigt rörlig och snabb, jag gillar att springa! Men jag tycker också jag behärskar dueller bra, jag tycker om att ta mig an en motståndarspelare.

Vi hälsar Blessing varmt välkommen till GAIS inför nästa säsong!

No items found.

LÄS FLER RELATERADE NYHETER