
21-årige Shalom Ekong lämnade Sverige för spel i italienska Empolis akademi 2021, och blev 2024 klar för Al Nasr i Förenade Arabemiraten. Därifrån återvände han till Sverige och IFK Stocksund förra sommaren, där han i år gjort 10 mål på 15 matcher.
– Som spelare har Shalom egenskaper som ökar slagkraften i vår trupp, framförallt över tid. Han har en stark personlighet och karaktär som också kompletterar vår nuvarande trupp på ett bra sätt, kommenterar Magnus Sköldmark, teknisk direktör.
Välkommen till GAIS, hur känns det att få dra på sig den grönsvarta tröjan?
– Bra, det är något jag har längtat efter. Farsan var ju här innan så det är en klubb som jag vetat om sen jag var liten, och det är en ära att få ta på den här tröjan.
Du har haft en väldigt stark säsong hittills i Ettan, vad tror du om att ta klivet in i Allsvenskan?
– Det är ett väldigt stort kliv och jag förväntade mig inte att det skulle komma så snabbt. Men det är fotboll, det går snabbt ibland!
Du har också redan varit ett antal år utomlands, vad tar du med dig för erfarenheter från din tid i Italien och Förenade Arabemiraten?
– Det var svårt för mig i början, en ny miljö, nytt språk och såna grejer. Men det är något man kommer in i. Man lär sig mycket taktiskt. Italiensk fotboll är väldigt taktisk fotboll och det är något man växer in i. Så det är något jag tar med mig nu som en fotbollsspelare när jag blivit äldre och mer erfaren.
Vad ser du fram emot just nu?
– Att få spela med klubben, göra många mål och bara visa vad jag går för.
Varmt välkommen Shalom!