GAIS söker kommunikations- och marknadsföringsansvarig

GAIS söker en kommunikations- och marknadsföringsansvarig med starkt eget driv och erfarenhet från liknande roll.

2022-11-30 17:00

GAIS

Senaste nytt

Huvudbild på nyhet

Rollen som kommunikations- och marknadsföringsansvarig i GAIS innebär att skapa, underhålla och bevaka klubbens kommunikation och marknadsföring med ansvar för såväl budskap som utformning. Rollen är både strategisk och operativ. Du ska tillsammans med övrig personal på sportkontoret, via egna och externa kanaler, bidra till att driva intäkter, stärka vårt varumärke och upprätthålla en god dialog med medlemmar, supportrar och andra intressenter samt partners.

 

För att lyckas måste du vara en duktig skribent och kunna skapa målgruppsanpassade texter för olika kanaler och sammanhang. Som en del i att skapa rätt budskap mot målgrupperna ingår även arbete med att fotografera, intervjua och enklare filmning. Du måste även kunna uppdatera vår hemsida och underhålla våra sociala medier, inklusive annonsering på dessa plattformar.

 

Ansvarsområden:

 • Ansvarig för GAIS digitala kanaler såsom hemsida, sociala medier, nyhetsbrev med mera.
 • Ansvar för att ta fram en innehållsstrategi som överensstämmer med affärs- och marknadsplan samt grafisk identitet.
 • Ansvar för att ta fram en redaktionell plan för samtliga digitala kanaler och löpande sköta uppdateringar av dessa.
 • Ansvar för planering, genomförande och analys/uppföljning av annonsering och digitala kampanjer.
 • Ansvar för att koordinera föreningens ideella medarbetare inom kommunikationsområdet.

Löpande arbetsuppgifter:

Du kommer att arbeta kreativt tillsammans med sportkontoret för att hela tiden nå ut både bredare och mer pricksäkert, och arbeta för att bibehålla ett trovärdigt och värdefullt varumärke. Genom olika kommunikationsinsatser kommer du att skapa innehåll och skriva olika textmaterial som ger medlemmarna en god inblick i klubbens verksamhet, driver publik till våra A-lagsmatcher, och skapar engagemang och synlighet kring exempelvis CSR-frågor. Du kommer även att skriva pressreleaser, fotografera vid behov, samt filma och redigera videos.

Det här har du med dig: 

 • Minst 3 års erfarenhet från liknande tjänst.
 • Mycket goda kunskaper i svenska och engelska, både muntligt och skriftligt
 • Van att ansvara för egen budget, projektplaner och mål.
 • Erfarenhet som beställare gentemot webb- och reklambyråer.
 • Utbildning inom kommunikation eller marknadsföring alternativt motsvarande arbetslivserfarenhet.
 • Erfarenhet av att fotografera, filma, redigera, klippa och skapa videos.
 • Vana vid Adobe-sviten: Photoshop, Illustrator, Indesign, Premiere Pro
 • Vana vid digitala analysverktyg: t.ex. Google Analytics och Metas statistikverktyg

Meriterande: 

 • Bakgrund inom föreningsliv/idrott

 

Bra att veta:
Tjänsten är på 100% och är placerad i Göteborg. Tillträde enligt överenskommelse.

Ansökan:
Vi önskar få in din ansökan så snart som möjligt då urval sker löpande.

Om GAIS:
Vi är inte som andra föreningar. Vi är GAIS! Vi är en förening som hela tiden vill röra oss framåt och uppåt. Vi har en tydlig målbild där driv, engagemang, affärsmässighet och kunniga medarbetare värderas. Här vågar vi tänka nytt och prova oss fram och vi anser att vi är duktiga redan idag men vi ska bli ännu bättre.

Kontakt:

Känns detta intressant, sänd ditt CV och personliga brev till Magnus Sköldmark, Klubbchef på email magnus.skoldmark@gais.se eller ring 0707-167314.

No items found.

LÄS FLER RELATERADE NYHETER