Efter oavgjort 1-1 hemma mot Halmstads BK är den givna frågan denna: vunnen poäng eller två förlorade?
Sett till hur den andra halvleken utvecklade sig var det, åtminstone mot slutet, som en vunnen pinne men sett till de första 45 minuterna var det mer mer som två förlorade.
GAIS tog tidigt tag i händelserna - laget skapade ett avslut redan efter en minut - och målet på nick av Björn "Böna" Andersson på en frispark av Kenneth Gustafsson (faktiskt ett nästan identiskt mål som "Böna" gjorde i derbyt mot IFK) kunde och borde kanske ha varit något mer.
I HBK saknades den normalt sett ganska tuffe mittbacken Tomas Zvirgzdauskas liksom anfallaren Joe Sise (båda avstängda) och det gjorde att HBK kanske inte var lika stabilt bakåt respektiva vasst framåt. I GAIS debuterade Jimmy Tamandi som högerback och det är klart att han kommer att göra mycket nytta.
Ett bollinnehav på nästan 60-40 i GAIS favör gjorde att det kändes klar fördel även om man kanske bör komma ihåg att HBK mot slutet ju faktiskt prickade stolpen och rakt ut.
Till den andra halvleken verkade det ungefär som spelarna fick möjlighet att reflektera över den uppkomna situationen. Bland bollklubbarna var det inte så mycket att be för - det var ju bara att köra på framåt - medan gaisarna kanske tänkte att slutsignalen inte kunde komma snabbt nog.
För det var HBK som sakta men säkert tog över när GAIS inte riktigt kunde hålla sig till matchplanen och det som en konsekvens av en mängd felbeslut på framför allt mittfältet.
Ett sådant kom när bollen efter en rensning hamnade hos Tommy Lycén på mittfältet. Han förlorade bollen alltför snabbt, den rann ut på vänsterkanten där Anel Raskaj kunde slå en lång och låg boll som rann igenom hela försvaret ända över till den andra sidan där Tommy Jönsson helt omarkerad kunde stöta in 1-1.
Det här skedde i den 84:e minuten men det som sedan hände var att HBK hade något mer vilja att anfalla framåt medan GAIS uppträdde med en rädsla för att förlora den poäng man hade.
En seger hade kunnat öppna upp ett litet gap nedåt i tabellen - i synnerhet som både AIK och Gefle förlorade - men i stället blev det bara en poäng upp från 25 till 26 pinnar.
GAIS chefstränare var efteråt ytterst besviken - för att nu uttrycka saken milt - och det som framfördes till spelarna var sådant som antagligen manade till eftertanke.
Det är verkligen allvar nu.
Tony Balogh