Speedyrapport och svar på gåtan - Uppdaterad


 

Matcherna kommer tätt just nu. På söndag är det återigen en måstematch, nämligen mot Gefle IF och denna gång är det bortaplan som gäller. Laget börjar sin resa redan idag lördag, gör en övernattning i Uppsala för att sedan fortsätta mot Strömvallen på söndag. Matchen börjar klockan 16,00.

Richard Ekunde är avstäng pga utvisningen mot ÖSK. Vår fysioterapeut Lars ”Speedy” Göthfelt meddelar att truppen är intakt (bortsett från de långtidsskadade) förutom Linus Tornblad som ligger nedbäddad i feber och Malkolm Moenza som är med juniorerna på turnering i Norge. Denna trio ersätts av Enis Maljic och Mirza Mujcic.

Nu till svaret på gåtan som ställdes i förra Speedyrapporten. Makthavaren var den legendariske FBI-chefen, som dessutom satte skräck i ett antal amerikanska presidenter, J. Edgar Hoover. Kopplingen till städning är att USA:s troligen populäraste dammsugare heter Hoover. Han fick alltså smeknamnet ”Speedy” då han, i sin ungdom, var kvarterets snabbaste cykelbud. Att gaisare är härliga människor i största allmänhet, det vet vi var och en. Nu vet vi också allmänbildningen är hög. En mängd rätta svar har inkommit, snabbast var Åke Derner.

Nu önskar vi laget all lycka inför matchen mot Gefle IF.

Av: Christer Källstrand
Skapad: 7 juli - 2012

Kommentera

GAIS i media
Läser in lista