Det var en jämn och tät match som utspelades inför våra ögon mellan två starka kollektiv igår på Strömvallen när gästande GAIS besökte Strömvallen.
Bollen studsade högt och besvärligt stundtals i den vackra vårkvällen där det var GAIS som försökte ta tag i taktpinnen vilket uppenbarade sig i ett stort bollinnehav. Samtidigt visade det sig vara två lag vars signum oftast är ett mycket starkt försvarsspel som matchades mot varandra: Detta med en obeveklig vilja att inte förlora gjorde matchen stundtals statisk.
Gefle var dock allt annat än ofarliga då dom lockade upp GAIS i banan med mycket folk för att sedan matchen igenom kontra snabbt på tornet Hasse Berggren. Ställer om gör hemmalaget effektivt och att försvara sig mot ett sådant spel är någonting som kräver mycket energi och koncentration, något GAIS visade upp men som måhända tagit kraft av det offensiva spelet.
GAIS kommer mestadels till avslut från distans, men i den 57 minuten har laget matchens i särklass vassaste chans då Mattias Lindström slår ett precist inlägg från sin position till höger som snuddar Pär Ericssons panna framför ett öppet Gefle mål och i den situationen kan det inte rört sig om många centimeter från ett ledningsmål.
Matchen slutade dock mållös vilket får allt som allt räknas som ett rättvist resultat. GAIS har nu inte släppt in mål på två allsvenska matcher i följd och det är tydligt att laget slipat extra på försvarsspelet sedan omgångarna två och tre då sju bollar hämtades ut ur det grönsvarta makrillnätet.
Liverapport:
Minut 90: Matchen är över. Vi från gais.se tackar för oss och önskar en fortsatt trevlig kväll. En matchrapport kommer att komma upp på hemsidan under morgondagen.
Minut 90: Ayarna skjuter högt över från långt avstånd och min kvalificerade gissning är att det är något av det sista vi ser ske under dagens match.
Minut 90: Ny hörna Gefle som dock blir resultatslös
Minut 90: Hörna Gefle
Minut 89: Gefle utser Wanderson till matchens lirare i GAIS
Minut 88: Mårtensson går ut och ersätts av Ayarna
Minut 86: Mycket farligt läge för GAIS som Idolen avslutar utanför.
Minut 85: Det luktar lite 0-0 här på Strömvallen. Men i fotboll kan som bekant allt hända.
Minut 82: Daniel Theorin får nog vara glad för att han inte fick gult kort när han gjorde ner Baldvinsson i mittcirkeln.
Minut 80: Baldvinsson in och Pärlan ut.
Minut 77: Varje gång GAIS skapar något och kommer upp i banan kontrar Gefle blixtsnabbt. Måste kräva oerhört mycket energi att försvara sig mot ett sådant motståndsspel.
Minut 75: Dime får göra ett bra ingripande och Gefle får börja om på egen planhalva.
Minut 75: Hörna Gefle
Minut 74: Matchens första varning drabbar Gefles Bapupa
Minut 73: Gefle har en resultatslös hörna.
Minut 72: Pärlan har en fin chans som Gefles målvakt räddar vid stolproten.
Minut 70: Jag är ledsen över att skriva det, men underhållningsvärdet är det si så där med. Två starka försvar och kollektiv möts idag på Strömvallen.
Minut 68: Vi är 3508 på Strömvallen idag.
Minut 66: Vi säger välkommen till Idolen och tackar Tommy Lycén.
Minut 64: GAIS har helt klart mest boll. Men det är mycket rulla runt så det är ingenting att stirra sig blind på.
Minut 63: Hörnan resulterar i en ny hörna som dock slås direkt på Gefles målvakt.
Minut 62: Hörna GAIS. Känns som att båda lagen vågar och vill lite mer i andra halvlek.
Minut 60: Farligt två gånger om men Dime lyckas värja sig i luften.
Minut 59: Hörna Gefle
Minut 57: Pärlan har matchen bästa chans då han har öppet mål på ett inlägg men skulle ha behövt någon centimeter till för att lyckas nå bollen.
Minut 56: Nu har Gefle vaknat till liv. Skott utanför straffområdet som tar klockrent i ribban. Mycket nära där.
Minut 53: Hörnan blir farlig då Gefle kommer till avslut som går direkt på Dime som kan rädda.
Minut 53: Ny hörna Gefle efter att Dahlgren slängt sig och gjort en frejdig brytning.
Minut 51: Hörnan går högt över allt och alla och GAIS kan börja om med bollen i backlinjen.
Minut 50: Gefle jobbar fram en hörna.
Minut 49: Vi har inga förändringar i laget så här långt. GAIS har påbörjat den andra halvleken som den första avslutades, alltså som bollinnehavare och spelförande lag.
Minut 46: Andra halvleken är nu igång.
A N D R A
Min 45: GAIS spelare springer ut på planen. Nu väntar vi på Gefle och andra halvleken.
P A U S S T A T I S T I K:
Frisparkar: 6-7
Hörnor: 1-3
Bollinnehav %: 41-59
Avslut på mål: 1-3
Avslut totalt: 3-13
Minut 45: Halvtid på Strömvallen.
Minut 43: GAIS har en mycket bra kontring som slutar med att wanderson skjuter på målvakt och vi har en hörna.
Minut 39: Frisparken skjuter Wanderson i ribbans ovansida och ut.
Minut 39: Farlig frispark GAIS.
Minut 37: GAIS går mycket på avslut från distans. Dessvärre utan någon vidare precision.
Minut 34: Precis som förra matchen agerar Lundgren kung i luftrummet.
Minut 32: Tycker ändå det är GAIS som försöker mest och laget har en bra period nu, dock utan att skapa något.
Minut 29: Inget fel på tempot men vi har två lag som är fast beslutna om att inte förlora så chansmässigt händer inte så mycket. Just nu plåstras Johannes Ericsson hos gästerna om efter en duell med Mårtensson.
Minut 27: Wanderson skjuter och GAIS får sin första hörna
Minut 25: Matchen har en något märklig karraktär där inget av lagen är spelförande utan snarare ligger på kontringar.
Minut 23: Lycén har ett skott högt över samtidigt som jag fyller på kaffe.
Minut 22: Wanderson är tillbaka i spelet.
Minut 20: Wanderson haltar illa på planen. Springer nu mot avbytarbänken.
Minut 18: Gefle får en mycket farlig frispark alldeles vid straffområdeslinjen. Frisparken går någon decimeter utanför krysset. Mycket farligt.
Minut 16: Wanderson lämnas allt för jämnan av Gefle helt fri i sin släpande roll. Vi får se om det blir någon ändring på detta under matchen.
Minut 15: Gefle har börjat jobba sig tillbaka in i matchen.
Minut 12: Och den nickar Lycén bort.
Minut 11: Matchens första hörna går till Gefle.
Minut 10: Men det är Gefle som skapar matchen första riktigt farliga chans genom en nick som turligen för oss Gaisare går rakt på Dime.
Minut 9: Efter snart 10 minuters spel är det GAIS som börjat bäst i en annars jämn inledning.
Minut 6: Pärlan blir hårt uppvaktad i en höjdduell och GAIS får frispark. Annars en inledning utan några direkta frisparkar att rapportera om, vilket är skoj.
Minut 4: Pärlan har ett skott utanför och över. GAIS har inlett matchen piggt.
Minut 3: Det märks direkt på bollens studs att vi spelar på konstgräs. Lindström har ett volleyskott som skapar en del svårigheter för Gefles målvakt.
Minut 1: Gefle går till attack direkt.
Minut 1: Matchen är igång.
M A T C H
Minut - 5: Spelarna gör entre.
Minut - 8: Och nu förstår jag namnet på arenan. Väldigt strömt i vattnet utanför. Och i kikaren ser jag mellan 30-40 Gaisare på plats.
Minut - 15: Det är undertecknads första besök i Gävle. Verkar vara en vacker stad med mycket sympatiska människor. Jag hoppas dom inte misstycker om vi plockar med oss 3 poäng till Göteborg.
Minut - 20: Noterbart är att Jonatan Berg startar för Gefle på position höger miffält.
Minut - 30: Sitter inomhus för första gången i år. Vilket är varmt och skönt, tur att jag har med mig kikaren dock!
Minut - 35: Vädret i Gävle är vackert och soligt även ifall det på temperatur och ljusstyrka märks att vi transporterat oss ett par mil norrut.
Minut - 45: Hej och välkomna till Strömvallen i Gävle. Efter ett par timmars ecodriving, färdquiz och läskeblaskdrickande är vi på plats och ger er löpande rapportering från dagens match. GAIS spelare har just kommit ut på konstgräset för uppvärmning.
/ Anders Ahnberg