Idag skulle årets viktigaste match spelas för GAIS. Man mötte gamle rivalen Ljungskile SK. Vid vinst skulle Makrillarna ta steget upp mot topplagen. Klarar man den pressen denna gången?
Första tiominutersperioden präglades av mycket spel på mittplan. I LSK försökte Martin Smedberg-Dalence på sej en fräckis med ett volleyskott från höger direkt på ett framlägg. Dessutom hade man en offsideboll inne. Annars var det hemmalaget som försökte hitta målchanser, men det blev istället till farliga spelvändningar för gästerna.
Efter dryga kvarten skapade LSK två livsfarliga chanser då först Pascal Kondaponi nickade efter inkast och Fredrik Lundgren fick bollen på sej, direkt efter blev det farligt igen och men då räddade åter Lundgren, nu med fötterna.
Det var fortsatt bortalaget som ryckte sönder GAIS spel, skapade fasta situationer som det blev halvfarligt på. GAIS fick inte igång nått spel alls.
Efter en halvtimma verkade hemmalaget få tag i bollen mer och hade ett par fina anfall. Framför allt när Bobbie Friberg da Cruz bröt fram bollen till Tommy Lycén som gjorde en back men sedan missade inlägg eller om det var skott nere vid kortlinjen. Lycén som hade ytterligare en fin löpning strax efter, nu ut mot höger. Men även det inlägget kunde haft en bättre adress.
En farlig frispark fick GAIS då Levon Pachajyan blev väldigt fult neddragen bakifrån av David Leinar. Frisparken täcktes undan, men i nästa våg spelade Wanderson en strålande boll till Daniel Morais som sånär fått vänt bort sin försvare och tryckt in bollen. Lycén slog därefter en bra hörna som Fredrik Lundgren skottnickade på mot ena krysset men där räddade Smedberg bort bollen med en nick på mållinjen!
Efter en rätt dålig första halvtimma från GAIS så lyfte man upp spelet efter de första 30 minuterna. Och skapade en handfull klara chanser. 0-0 var inte bra, men rättvist.
MÅÅL!
Min 47. Tommy Lycén slog en hörna där mitt i straffområdet, kanske något mot främre stolpen fanns Andreas Tobiasson. Han nådde högst och knoppade via backen i LSK, David Leinar in 1-0 till GAIS!
Strax efter hade Lycén chansen att bli en stor matchhjälte då han efter ett fin upplopp av Levon som vände inåt och missade sitt skott men inte sämre än att bollen gick ut till vänster och där kom Tommy med fart in i boxen och tog i allt han kunde. Varför inte bredsida in bollen från det avståndet?
MÅÅL!
Min 53:e. Lundgren vände ut bollen till Jonas Lundén som kom bra på högern. Han höll i, släppte mellan två backar fram bollen till Levon vars inlägg hittade Daniel Morais som också han nickade in bollen in i nätet från en position mitt framför mål.
Wanderson gjorde allt så snyggt i den 56:e minuten då han tvåfotade sej igenom och kom ren, men träffade inte innanför ramen tyvärr. Minuten efter det kom Jörgen Wålemark helt solokvist, men Bobbie hann ikapp och störde tillräckligt för att avslutet skulle gå utanför.
I 67:e minuten fick GAIS en feldömd straff. Den slog Levon löst i målvaktens högra hörn. Och där fanns såklart Michal Slawuta i Bohuslänningarnas mål och kunde rädda. Levon borde avgjort matchen här!
Dime Jankulovski gjorde årets målvaktstavla när han passade fram Niclas Löfgren som då hade öppet mål och hela dan på sej och kunde slå in reduceringen, 2-1.
Ett byte hade GAIS tidigare gjort när Björn Andersson kom in istället för Morais, men i den 77:e minuten gjorde äntligen Richard Ekunde säsongsdebut efter sin korsbandsskada.
MÅÅL!
Min 78. Wanderson slog en frispark från vänster vid sidlinjen som nickades undan av en försvarare. Men inte bättre än att Kenneth Gustafsson kunde trycka in en vänstervrist i det bortre hörnet!
Vid fem minuter kvar, släppte Wanderson ett väggpass perfekt till Jonas Lundén som kom helt fri och träffade mål men Slawuta i bortakassen gjorde en ytterligare en fin räddning. Strax efter kom nyss inbytte Johann Gudmundsson bra i högerinnerläge, men avslutet var lite tamt så målvakten fotparerade igen.
GAIS tog en viktig seger och avancerade i tabellen. Det är dessa matcher som man skall vinna och det gjorde man efter den miserabla första halvtimmen så var man klart bra och mycket bättre än Ljungskile.
Magnus Pehrsson sa efter matchen att man börjat lite tveksamt men att man fick mer boll sedan och då bättre spel. De tidiga målen i andra halvlek gjorde att ytorna öppnade sej och då spelade vi riktigt bra fotboll ett tag. Sedan kom två slumpmål och vi hade lite tur som fick vårat just där för då hade vi inte riktig koll på läget. Vi var lite oroade för att LSK fick för många fasta men vi var förberedda på just att de var bra på dom.
Andreas Tobiasson hade en känning i baksidan låret och därför bytte vi honom. Han sa till tiominuter innan så Ekunde fick en bra chans att bli varm. Kanske inte ett optimalt läger för en tidigare korsbandsskadad spelare att komma in i.
Nu är vi första gången på övre halvan, där vi har målsättningen att hamna så det känns bra att åka till Sundsvall i nästa match. Lite onödigt av Wanderson att ta ett sådant gult kort, då har man glömt att man är en lagspelare i första hand.
Ljungskiletränaren David Wilson sa på presskonferensen att detta var andra gången för året som laget blev utspelat och han erkände att GAIS var riktigt bra.
Jan-Roger Karlsson