Studio GAIS har kommit på plats

FacebookPrint

Studio GAIS har kommit på plats

Med hjälp av Onside och i samarbete med Cybergymnasiet i Göteborg har GAIS nu tagit de första stegen för att skapa Studio GAIS. Lagkaptenen Fredrik Lundgren var testpilot i den första intervjun som gjordes. Ambitionen är att Studio GAIS ska komma igång lagom till årsskiftet med så gott som dagliga intervjuer och inslag om och kring GAIS.

Onside arbetar med olika TV-sändningar inomhus och utomhus (in house respektive outside broadcasting).
Bland de förstnämnda cirka 500 årliga produktionerna märks bland annat Lotto-dragningarna, Formel 1 och inte minst Champions League.
Bland de sistnämnda cirka 250 årliga produktionerna märks samtliga PPV-sändningar från de allsvenska matcherna, Vakna med The Voice och handboll för SportExpressen.
Bland Onsides kunder märks bland annat TV4, Kanal 5 och Aftonbladet samt Svenska Spel.
Tillsammans med Onside pågår just nu ett omfattande arbete med att installera utrustning hos de allsvenska klubbarna för att kunna producera dagliga inslag.
GAIS är för övrigt klubb nummer fem efter IF Elfsborg, Gefle IF, Halmstads BK och Kalmar FF att få denna utrustning på plats.
Intervjuer och inslag med spelare och ledare i GAIS kommer att göras av Onside. Under dygnets övriga timmar förfogar GAIS över utrustningen och har då möjlighet att producera eget material.
GAIS har därför inlett ett samarbete med Cybergymnasiets mediaprogram där ett antal studenter på andra respektive tredje årskursen kommer att arbete med produktion av dessa inslag.

Utöver detta kommer GAIS att ha möjlighet att hyra ut utrustningen och kompetens till enskilda personer, företag eller organisationer och som vill göra inslag och som är i HD TV-kvalitet.
Någon kanske ska fylla 50 år, ditt företag behöver en presentation till en mässa och en förening kanske vill föreviga ett evenemang på en DVD.
Möjligheterna är många.
På bilden här ovan ser ni en av Cybergymnasiets studenter – Anton Hultberg – ikläda sig rollen som programledare. I kontrollrummet rattade hans studiekamrater Robin Andersson, Sara Hjort och Tiffany Ström ljud och mixer.
Första gäst och därmed intervjuoffer blev GAIS lagkapten Fredrik Lundgren som trots ”träslöjdslärarfrilla och moppemusch” (hans ord) klarade uppdraget med bravur.



Av: Tony Balogh
Skapad: 12 november - 2009
© 2010 GAIS.se - Göteborgs Atlet & IdrottssällskapTorsdagen den 2 september 20:11
Telia
Åbro