Matchreferat Allsvenskan

FacebookPrint  

Helsingborgs IF1
(1)
-
-
0
(0)
GAIS
Helsingborgs IFLogo
Torsdagen den 3 juli 2008 kl. 19:45

Plats

Olympia

Publik

9110

Domare

Stefan Johannesson (Stocksund)

Målen

1-0(44 min)Helsingborgs IF

Äntligen var mellanspelet som kallas fotbolls –EM över och Allsvenskan på gång igen. I dagens match skulle Atleterna ställas mot ett Helsingborg som kanske är stukat av spelarförluster på viktiga positioner, eller hungriga för de fått in nytt blod. Har GAIS kunnat bevara den form laget hade när uppehållet kom? Ja svaret skulle vi nu få..

Första kvarten var det mycket spel på mittplan och inga målchanser direkt. Daniel Nicklasson började bra offensivt på vänstersidan, och tillsammans med Wanderson försökte man vara kreativa. Men hela GAIS kom rätt in i matchen och hade mer boll initialt än vad man är van vid att se ett bortalag ha på Olympia. Både Daniel Morais och Andreas Tobiasson hade nickar mot mål som dock aldrig blev farliga.

Efter cirka 20 minuter borde GAIS ha gjort mål. En dålig bakåtpass från  försvararen Joel Ekstrand var Morais först på. Men vår brasse valde att försöka nick en lågt studsande boll istället för att ta den med fötterna och in i mål. Nu klarade Daniel Andersson i hemmaburen lite turligt.

Defensivt började Fredrik Lundgren och Eyjólfur Hédinsson nu i en nygammal roll mycket bra. Vilket gav den extra tid som man som försvarsspelare så gärna vill ha. Så Bobbie Friberg och Andreas Tobiasson växte sej stora i matchen och hade bra koll på Helsingborgs anfallare.

Christoffer Andersson i HIF fick en boll lite turligt och släppte ut till höger där Landgren kom i ytterläge. Men hans skott blev till en hörna. Ett bra skott hade även Isaac Chansa men mitt på Dime Jankulovski. Strax efter nickade Morais ner en boll till Nicklasson vars hårda vänsterslägga räddades av Andersson till en hörna.

Mellan minut 29 till 35 har GAIS ett markant tryck mot hemmaburen. Det blir hörnor, inlägg och halvchanser men någon vass chans lyckas GAIS inte få till tyvärr.

HIF hade ytterligare chans runt den 40.e minuten då extremt duktige Marcus Lantz tryckte på bollen efter en hörna. Jankulovski hade fri sikt och klarade men skottet var vasst!

Lite som en blixt från en klar himmel gör HIF mål. Efter ett inkast släpper Henrik Larsson bollen på ett tillslag mästerligt till Rene Makondele som prickar in bollen bakom Jankulovski.

I andra halvlek är det ungefär samma matchbild. Men nu är det Skåningarna som skapar halvlägena till målchanser istället för GAIS. Bland annat hade Henrik Larsson en chans där han sköt över.

En frispark i bra läge fick GAIS när Wanderson blev fälld, men samme man slog den väldigt dåligt så försvaret kunde nicka undan. Strax efter hade GAIS en hörna som blev för lång tyvärr. På nästa hörna var Lundgren nära få träff. Men man hade lite svårt i de avgörande passen, eller lägena.

I 66.e minuten borde Morais gjort mål igen. Levon Pachajyan slog en perfekt boll in i mitten men Morais lyckas styra bollen utanför i fritt läge. Strax efter skjuter Hédinsson ett skott precis utanför.

Makrillarna jobbade hårt och beslutsamt för att få till en kvittering, man skapade hörnor, frisparkar och halvlägen. Fick man väl chansen så var avslutet för dåliga och träffade inte mål. Bland annat hade inbytte Tommy Lycén en nick i boxen som gick utanför. Och Wanderson hade ett friläge som han sköt upp i det blå helt obegripligt! Wanderson som fick ytterligare ett läge några minuter senare men även det skottet gick över.

I 84:e gjorde Tommy Lycén en bra intention. Han tog ner en boll i boxen och fick till ett avslut men riktigt farligt blev det inte. GAIS tryckte på, och var nära så många gånger men något mål blev det inte.

I slutet när Atleterna trycker på visar Jankulovski på bra anfallsintentioner då han vann en nickduell i offensivt straffområde men tyvärr blev det inget farligt efter det. Utan Henrik Larsson kontrar men Lycén bryter bra.

Matchen sluter 1-0 till HIF och det är målen som räknas GAIS! Bra forcering räcker inte, bollen måste in på de chanser som man skapade. Trygghet och eget spel räcker inte man skall ha poäng och det får man genom mål.

På presskonferensen var båda tränarna var överens om att det var GAIS oförmåga att träffa mål som var avgörande för matchens utgång.

Jan-Roger Karlsson

 

Laguppställning



Avbytare:

= Utvisning, = Varning

Statistik

GAIS
-
Helsingborgs IF
Frisparkar:
 10
 11
 
 
Offsider:
 7
 3
Hörnor:
 13
 6
Skott på mål:
 4
 8
Skott utanför mål:
 14
 7
Skott totalt:
 18
 15
Varningar:
 2
 1
Bollinnehav:
 56
 44

Seriefakta Allsvenskan - 2008




Av: Bengt Forsman
Skapad: 3 juli - 2008

© 2010 GAIS.se - Göteborgs Atlet & IdrottssällskapTorsdagen den 9 september 19:26
Åbro
Telia