”Jag är försiktigt förväntansfull och har förhoppningen att vi ska kunna höja prestationen.”
”Jag tror det är dags för den stora urladdningen nu!”
Det första uttalandet inför matchen mot AIK kommer från tränaren Jan Mak, det andra från lagkaptenen Fredrik Lundgren.
Men båda är rörande överens om att de vill ha riktigt stor publik på söndag.
- Jag vill säga till alla gaisare; det är NU laget behöver stödet från publiken, det är NU det avgörs var vi slutar i tabellen. Det är inte i sista matchen, säger Jan Mak och tillägger:
- Publikstödet i det här läget är ett oerhört viktigt moment. Det är det som får en att spela med hjärtat!
Jag försöker fråga både Reuben Ayarna, Richard Ekunde och Fredrik Lundgren om de ser det som en för- eller nackdel att AIK kommer att befinna sig mitt i Europa-spel, mittemellan två matcher mot CSKA Moskva, på söndag, men får samma svar av alla tre:
- Vi bryr oss inte om vad dom håller på med och det spelar ingen roll vilket lag det är vi ska möta. Vi koncentrerar oss enbart på vårt eget spel nu. Vi ska visa att vi går för vinst!
När jag ställer samma fråga till Jan Mak och berättar vad spelarna svarat blir han väldigt nöjd.
- Det är bra. Vi ska inte bry oss om det andra laget oavsett om det heter Utsikten eller AIK. Det är bara vi själva som kan påverka vårt spel, säger han.
För Fredrik Lundgren var segern mot Utsikten viktig:
- Vi kommer från en framgång, om än inte så jättestor, nu. Dessutom känns det som vi återfått lugnet i laget efter den senaste tidens turbulens på många olika plan.
Han är övertygad om att AIK oavsett Europaspelet kommer hit för att ta med sig tre poäng hem på söndag.
- Men det ska vi sätta P för. Det är dags för den stora urladdningen nu, säger han och tillägger:
- Hoppas bara vi får riktigt stor publik också!
Text: Carin Linnér